3. Meditácia
UPOKOJENIE STRACHU
Ako pracovať s 3. meditáciou
Jednotlivé meditácie sú zamerané na určitú časť procesu, ktoré spoločne tvoria jeden celok.
V úvode každej mám pre Vás pripravené krátke informácie,
na čo konkrétna meditácia slúži a čo vám prinesie.
Príjemné počúvanie 🙂
1. Čo je stres?
Častá rada znie – „vyhýbajte sa stresu!“ Ale ako sa to robí?
➺ Stres a dlhodobé napätie znižujú imunitu, vedú k rôznorodým symptómom a majú nepríjemné dopady na naše zdravie a celý organizmus. Tak ako sa dá stresu vyhýbať? A je to vôbec možné?
➺ Stres je fyziologická, prirodzená reakcia organizmu na záťaž alebo ohrozenie. Naše telo je na stres vybavené adaptačnými pochodmi a hormónami, ktoré nás mobilizujú na útok, útek alebo iné zvládnutie psychickej záťaže.
➺ Ale nehovorme iba o negatívnych účinkoch stresu. Stres sám o sebe je vlastne aktivačný faktor. Je ťažké predstaviť si náš život bez neho. Sme na stres dobre vybavení.
➺ Problém nastáva, ak vôbec nemáme obdobia relaxácie alebo ich príliš skracujeme .
"V podstate ide hlavne o to, či dovolíme svojmu organizmu dostatočne vypnúť a zregenerovať sa po aktivácii a stresovej reakcii."
2. Zásady imunizácie voči negatívnym účinkom stresu
➺ Stresu sa nedá vyhnúť.
➺ Aby sme neboli bezmocní voči udalostiam, ktoré neovplyvníme, potrebujeme nejaké svojpomocné prostriedky, alebo ako tomu rada hovorím – ZDROJE, o ktoré sa môžeme oprieť. Zdroje sú vonkajšie (napríklad ľudia) alebo vnútorné.
➺ Prísť na to, čo pomáha a postupne to pozvíjať a vylepšovať.
➺ Je dôležité nebojovať so svojimi emóciami, úprimne si ich priznať a zistiť, čo potrebujeme. Emócie sú informácia. S emóciami nie je nikdy problém. Problém je v tom, čo s nimi robíme.
3. Relaxačné metódy
➺ Relaxácia je cielený spôsob uvoľnenia tela a mysle. Učíme sa ladiť sa na svoje telo a cielene ho uvoľniť. Skutočne potrebujeme sa o svoje telesné prežívanie zaujímať a rozumieť mu.
… teraz sa už len pohodlne usaďte a môžete začať.
Ak ste si prešli tieto informácie a CÍTITE SA PRIPRAVENÁ/Ý, poďme sa do toho pustiť 🙂