Prečo som začala písať blog

Chodíme raz za čas na preventívne, zdravotné prehliadky. Do „preventíviek“ ako viem, nie je zahrnutý psychológ alebo psychiater. Zodpovednosť za prevenciu duševného zdravia tak nejak zostáva čisto na našich pleciach. Tak je to podľa mňa v poriadku. To sa týka zdravia všeobecne. Starať sa o seba, o svoju fyzickú aj psychickú kondičku a nečakať „bez práce na koláče“. Veľa vieme o zdravej strave, snažíme sa venovať nejakému športu alebo aspoň trochu sa hýbať. Niektorí pokročilejší držia očistné kúry, dokonca hladovky. Čo konkrétne však podnikáme pre psychickú kondíciu?

Ako sa vedome staráme o vlastné duševné zdravie?

Myslím si, že nie je nikdy dosť diskusie o tom, ako môže psychológ či psychoterapeut prispieť k lepšiemu duševnému zdraviu.

5 dôvodov, prečo som si vytvorila svoj blog:

  1. Je veľmi veľa povrchných pohľadov na ľudskú psychiku a hlavne terapiu. Niet sa čomu čudovať. Výskum a prax idú obrovskou rýchlosťou dopredu. Rôzni „terapeuti“ sľubujú zázraky a rýchle úspechy, dokonca kvantové skoky v osobnostnom raste a vďaka tomu prosperujú. Ako sa v tom zorientovať? Rada by som prispela svojimi pohľadmi na duševné zdravie a duševné poruchy. Psychológovia a psychiatri sa neustále vzdelávajú a tém je nekonečne veľa. Je škoda nechávať si to všetko pre seba, prípadne iba pre klientov v terapii.

  2. S tým súvisí môj druhý dôvod. Chcem sa deliť. Chcem sa deliť svoje postrehy, vedomosti, názory.

  3. Chcem prispieť svojou troškou k prevencii duševných ochorení. Chcem druhých inšpirovať k rôznym možnostiam starostlivosti o seba. Duša je „moja téma“.

  4. Z často opakujúcich otázok viem, že je veľa mylných predstáv o psychike, veľa mýtov o psychológii a psychoterapii. Som motivovaná de-mýtizovať, či inak povedané odhaľovať zákulisie týchto profesií.

  5. A mám aj silne „sebeckú“ časť motivácie k blogovaniu! Zo skúsenosti viem, že zverejnenie môjho zámeru bude pre mňa dobrým záväzkom. Písať blog mi pomáha sa viac fokusovať, vyostrovať svoje názory, ale aj klásť si viac otázok.

Som psychologička, gestaltterapeutka a arteterepauetka. Aktuálne používam aj EMDR a IFS metódy na liečbu traumy. Venujem pozornosť otázkam vyváženého života a zdravia - telesného aj duševného, pretože sú od seba neoddeliteľné. Nestačí len zdravo sa stravovať a pohybovať, rovnako dôležitá je aj radosť z daru života, prepojenie so Zemou a ocenenie seba a druhých ľudí. Sprevádzam a pracujem v Bratislave a na Myjave. Objednať na konzultáciu sa môžete na katarina@katarinavitkova.sk Viac informácií o mne nájdete tu.>>