Príroda ako zdroj

Aj vy cítite nutnosť pohytu vonku? Aktuálne heslá pre tieto dni znejú: Som doma. Pracujem z domu. Ale čo mám robiť, keď ja naopak chcem ísť von?

Podľa mňa ak chceme v tomto čase zostať príčetní, jednou z možností je obrátiť sa o pomoc k prírode. V týchto dňoch potrebujeme nádej.

Potrebujeme zažívať aj niečo príjemné a napĺňať sa krásou až do prasknutia.

Ak práve nie ste v povinnej karanténe kôli ochoreniu alebo podozreniu naň, možno sa vám podarí dostať sa von tak často, ako potrebujete.

Toto nie je výzva riskovať. Zachovávajte pravidlá bezpečnosti vašej a vášho okolia.

Doporučenie zostať doma sa týka kontaktu s ľuďmi, aby sme neprispievali k šíreniu nákazy. Nemusíme sa strániť prírody. Vonku je všetko zdravé. Zem nemá vírus, je bezpečná a a tak sa s ňou každý deň stretávajme a rozprávajme.

Ďakujme jej, kráčajme po nej bosí, ak sa dá, pozorujme ju, saďnime si do trávy alebo pripravujme pôdu v záhrade na prvú, jarnú zeleninu.

Výhody čerstvého vzduchu a slnka na vaše zdravie sú asi každému jasné. Každý snáď pozná staré a známe príslovie hovorí „kam chodí slnko, tam nechodí lekár“ .

Vo svojej knihe Uzdravenie prírodou Florence Williamsová odhaľuje výskumy o pozitívnom efekte kontaktu s živou prírodou na náš mozog a celé telo. Rozhýbeme telo, emočne sa preladíme, stíšime rozbujnené myšlienky a fantázie, aktivujeme všetky naše zmysly… Toto všetko a ešte aj viac.

Pobyt v prírode znamená mnohonásobné benefity pre naše zdravie, pre našu imunitu. Využívajme tieto zdroje tak bohato, ako len môžme.

Príroda ponúka toľko krásy a radosti. Vtáčik vyspevujúci jarné piesne pre svoju vyvolenú. Kvapky rosy trblietajúce sa na krehkej pavučine, ktorú krášlia a pozdvihujú na umelecké dielo. Včela, ktorá sa zatúlala tak blízko, že môžem detailne sledovať jej chlpatý kožúšok. Vôňa jarnej zeme, z ktorej vyrastá svieža tráva. Vnímajme, cíťme, počúvajme, dotýkajme sa. Všetko je tak čerstvé!

V posledných týždňoch boli na nás všetkých kladené mnohé požiadavky a nároky. Práca z domu, deti v domácom vzdelávaní, veľa informácií na spracovanie. Možno niektoré činnosti nedobrovoľne ubudli a iné naopak pribudli.

Z každej strany veľa dobre mienených rád a návodov. Ak už toho máte dosť a nechce sa vám žiadnym z nich riadiť, je to v poriadku. Nie je nič, čo by ste mali robiť, aby ste boli OK.

Ale ak sa vám predsa hodia nejaké námety ako sa s prírodou hlbšie prepojiť, budem rada, ak využijete nasledujúce:

Uzemňovanie a prepájanie sa

Dotýkajte sa čo najviac zeme a všetkého živého čo z nej vyrastá. Zaborme svoje bosé nohy do mäkkého, zeleného koberca. Vedecké štúdie v posledných rokoch podporujú predpoklad, že priamy kontakt so Zemou, tzv. uzemňovanie /grounding/ je pre potrebný pre všetko živé a teda aj pre človeka. Chodenie naboso alebo iné spôsoby uzemňovania nám zabezpečujú potrebné elektóny priamo zo zeme. To je tá energia Zeme, ktorá nám veľmi chýba v zime a ktorou sa naopak nabijeme v lete, keď plávame, viac chodíme bosí a dotýkame sa rastlín a stromov. A takto spolu s čerstvým vzduchom, čistou vodou, hodnotnou stravou a fyzickou aktivitou podporujeme schopnosť organizmu udravovať sa.

Von do záhrady

Venovať sa záhrade s prebúdzajúcou sa zemou, kvetmi, rastlinami a stromami do nás vlieva život a ducha jari. Záhrada je v týchto dňoch na nezaplatenie. A možno nie len pre budúce množstvo zdravých plodín, ktoré sa chystáte tento rok vypestovať, ale aj aby sa naplnilo vaše srdce radosťou a vďakou.

Von na prechádzku

Veľa z nás dnes pracuje z domu, tak nezaškodí sa času na čas prejsť. Bdelá prechádzka v okolí domu sa pre nás môže stať príjemným, pravidelným rituálom. Možno ste ani netušili aká krása je vám po celý čas na dosah. Stačí otvoriť oči a srdce.

Do lesa

Je úžasné, ako veľa priestoru poskytuje pre každého z nás les.

Je to veľký objav pre všetkých, čo neboli do lesa zvyknutí chodiť pravideľne a jeho pravidelní návštevníci to pociťujú ešte viac. Naplánujte si prechádzku alebo turistickú trasu vopred tak, aby ste neboli odkázaní na oddych alebo občestvenie v miestach, kde je viac ľudí.

Sloboda na bicykli

Ak máte bicykel, tak vietor vo vlasoch vám môže dodať pocit slobody a radosti. Nezabudnite si pribaliť pumpičku pre prípad defektu, aby ste neboli odkázaní na pomoc okolia.

Na slnko na terase či v okne

Nechajte naplniť slnkom každú bunku svojho tela. Zásobte sa vitamínom D. Zavrite oči a pomôžte si napríkald predstavou, že vás slnko objíma a hladká. Predstavy nám pomáhajú koncentorvať sa a lepšie vnímať telesné pocity. Je to ideálny spôsob, aby naša myseľ neblúdila a my sme si na chvíľku oddýchli od myšlienok.

Deti v prírode

Mnohé deti v týchto dňoch pociťujú nedostatok podnetov a kamarátov. Možno by ste sa niekedy mohli uvoľniť natoľko, že s nimi podniknete fantazijnú cestu na pustý ostrov alebo do pralesa alebo rozložíte stan v obývačke a večer všetci zaleziete do spacákov. Pokiaľ máte možnosť, chodievajte s nimi čo najviac von. Mnohé typy na zábavu v prírode a s prírodou nájdete tu: https://jdeteven.cz/cz

Prírodu domov

Ak máte doma zvieratko alebo ste milovníkom kvetín, teraz je čas venovať im plnú pozornosť, starať sa o nich a nechať sa nimi obšťastňovať.

Prepojení so Zemou v imaginácii

Zopárkrát sa zhlboka nadýchnite. Odložte na chvíľu všetky svoje myšlienky a starosti a zavrite oči. Sústreďte sa na svoje dýchanie. Nemusíte nič na ňom meniť. Predstavte si svoje telo ako pokračovanie zeme. Predstavte si, že ste so zemou spojení a že do nej prúdi vaše napätie a naspäť sa vám vracia životodarná energia. Doprajte si chvíľku takto čerpať až pokiaľ vám to bude príjemné.

Oceňujme tie možnosti kontaktu so všetkým živým okolo nás, aby sme pocítili liečivú moc toho, čoho sme už dávno súčasťou.

Príroda nás utešuje svojou štedrosťou a presvieča, že má obrovskú hodnotu. Prežijeme bez množstva vecí, ktoré nebudeme vlastniť. Prežijeme bez dovoleniek, na ktoré nebudeme lietať. Prežijeme aj bez kadečoho iného, čo postupne zisťujeme, že ani nepotrebujeme. Najviac zo všetkého však potrebujeme, aby bola v poriadku naša Zem.


Som psychologička, gestaltterapeutka a arteterepauetka. Aktuálne používam aj EMDR a IFS metódy na liečbu traumy. Venujem pozornosť otázkam vyváženého života a zdravia - telesného aj duševného, pretože sú od seba neoddeliteľné. Nestačí len zdravo sa stravovať a pohybovať, rovnako dôležitá je aj radosť z daru života, prepojenie so Zemou a ocenenie seba a druhých ľudí. Sprevádzam a pracujem v Bratislave a na Myjave. Objednať na konzultáciu sa môžete na katarina@katarinavitkova.sk Viac informácií o mne nájdete tu.>>