Na čom teraz fičím.

Nie, nejdem robiť podcasty:-)

Posledné tri roky sa mi naplno otvoril rozľahlý svet meditácií. Nekonečný a miestami až taká džungľa, že som sa strácala. Stačí vedieť anglicky a získavame neprehľadné množstvo variácií a výberu meditácie podľa témy, ktorú riešime alebo podľa zamerania (vipassana, budhizmus, inklinácia skôr k imaginácii alebo relaxácii…a tu zďaleka zoznam nekončí.).

Dátum posledného príspevku na mojom blogu hovorí za všetko. Ani som si neuvedomila, že to čoskoro budú dva roky, čo som sa zanorila do môjho hustého procesu práce s tieňom (shadow work).

Až pred nedávnom sa mi podarilo uvedomiť, že to môže byť ešte naozaj dlhý proces a že možno nie je úplne potrebné najskôr ho úspešne ukončiť a potom sa podeliť o výsledky.

Áno, jeden z mojich tieňov je aj perfekcionizmu:-)

Ale naopak, veľmi by som chcela zdieľať proces už teraz , hneď ešte za horúca.

Chvalabohu sa mi podarilo zúžiť a obmedziť moju zvedavosť a oblasť skúmania na jednu tému. Keďže sa venujem psychotraume, zaujíma ma, ako sa dokážeme liečiť a opäť stať odolnými.

Vyslobodiť od nepodporných presvedčení a vnútornej kritiky.

Všetci poznáme ten vnútorný rozhovor.

Neutíchajúci dialóg.

Často vieme, že toto chce iba časť mňa ale je tam aj iná časť, ktorá sa možno bojí, alebo ktorá to celé kritizuje. Vnútorný hlas, ktorý všetko komentuje, za všetko ma zhadzuje. Obviňuje či posudzuje.

A že niečo iné v hĺbke sa cíti zahanbené, ponížené a slabé.

Časti nás sa ukazujú v rôznych formách.

Niektoré sú nesmierne zraniteľné a citlivé a iné sa nás naopak snažia ochraňovať.

S kritickými časťami v nás dá pracovať a vedia sa zmeniť alebo aspoň zjemniť ich ostrosť. Predstavujem si, aké by to bolo, ak by sme boli schopní vystaviť slnečnému svetlu to krehké, čo v nás inak zostáva skryté pred paľbou našej sebakritiky.

Prečo nás stojí toľko námahy zmeniť svoje automatizmy a myšlienkové vzorce?

Keď sa snažíme zmeniť akékoľvek naše konanie, zlozvyky, závislosti. Stojí nás to veľa energie. Neexistujú 3, 4 ani 10 šikovných krokov k rýchlej zmene. Možno existujú nejaké šikovné kroky, ale treba ich opakovať znova a znova až kým sa z toho nestane nový program, nový vzorec, neuronálna cesta.

A na toto je dobrá meditačná prax. Hľadať bezpečie a ísť hlbšie. Spolu. Vždy, keď niečo vzbudí moju zvedavosť, podelím sa o tom s vami. Alebo niektoré meditácie preložím a nahrám.

A toto by mohlo byť zaujímavé aj pre vás, čo vy na to?

Som psychologička, gestaltterapeutka a arteterepauetka. Aktuálne používam aj EMDR a IFS metódy na liečbu traumy. Venujem pozornosť otázkam vyváženého života a zdravia - telesného aj duševného, pretože sú od seba neoddeliteľné. Nestačí len zdravo sa stravovať a pohybovať, rovnako dôležitá je aj radosť z daru života, prepojenie so Zemou a ocenenie seba a druhých ľudí. Sprevádzam a pracujem v Bratislave a na Myjave. Objednať na konzultáciu sa môžete na katarina@katarinavitkova.sk Viac informácií o mne nájdete tu.>>